İçişleri Bakanı Yerlikaya duyurdu: ‘BOZDOĞAN-37’ operasyonlarında 92 mağara imha Edildi, binlerce mühimmat ele geçirildi

T24 Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından  “BOZDOĞAN-37” operasyonlarının detaylarını paylaştı. Buna göre, 11 ilde Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarının bahar aylarında eylem yapmak amacıyla kırsalda sakladıkları silah, mühimmat ve patlayıcılara yönelik düzenlenen operasyonlarda 92 mağara, sığınak ve barınma alanı imha edildi.

Operasyonlarda ele geçirilenler arasında 495 kg patlayıcı madde, 100 adet el yapımı patlayıcı ve düzeneği, bin 660 adet kapsüle duyarlı patlayıcı, 3 bin 126 adet çeşitli çapta mühimmat, 54 adet havan mühimmatı, 26 adet RPG-7 roketatar mühimmatı ve sevk fişeği, 2 adet kara mayını ve 9 adet el bombası yer aldı.

Yerlikaya, “Yılın 365 günü, 4 mevsim, 12 ay, gece gündüz demeden şehir içinde de kırsalda da düzenlediğimiz operasyonlarla terörle mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecek” dedi.

Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonlarda, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Komando ve Güvenlik Korucularından oluşan 481 Tim, 6 Bin 195 Jandarma personeli ve J-SİHA ile ATAK helikopterlerinin desteğiyle Şırnak, Muş, Siirt, Hatay, Tunceli, Bingöl, Mardin, Bitlis, Diyarbakır, Van ve Hakkari İl Jandarma Komutanlıkları görev aldı.

Operasyonlar, Şırnak Merkez, Gabar, Cudi/Tuşimiya, Silopi, Beytüşşebap, Muş Merkez, Varto, Eruh, Hassa, Nazımiye, Hozat, Pülümür, Genç, Nusaybin, Tatvan, Lice, Başkale, Hizan, Çukurca ve Yüksekova kırsalında yapıldı. Ele geçirilenler arasında RPG-7 roketatar, makineli tüfek, anti-tank mühimmatı, bombaatar mühimmatı, AK-47 Piyade Tüfeği, uzun namlulu tüfek, av tüfeği, infilaklı fitil, elektrik kablosu, termal gece dürbünü, el dürbünü, telsiz, tüp, akü, lazer noktalama cihazı, termal kamera, fotokapan tespit cihazı, keskin nişancı dürbünü, silah üstü dürbün ve pil bloğu gibi çok sayıda örgütsel doküman, mutfak, sağlık ve yaşam malzemeleri bulundu.

Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren Jandarma personelini tebrik ederek, “Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” ifadelerini kullandı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x