Göksu: İBB deprem ve susuzluk riskine karşı en küçük adım atmadı

Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti’nin Esenler Belediye Başkan adayı Mehmet Tevfik Göksu, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetiminin aynı projeyi her yıl yapmış gibi göstererek 266 milyar lira kaynağı iç ettiğini söyledi. Esenler Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezinde medya yöneticileriyle iftar eden Göksu, sohbette seçime yönelik soruları da cevapladı. İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan’ın da katıldığı yemekte Göksu, Esenler’de yine rekor oy alacaklarını söyledi. Göksu, “Büyükşehirde de biz kazanacağız. Bu, anketlerin en çok yanıldığı seçim olacak. İstanbul’da seçmenin yüzde 64’ü bir şekilde AK Parti’ye oy vermiş, yine verecektir” dedi.

BORÇLAR GİTTİKÇE KATLADI

Ekrem İmamoğlu yönetiminin mega şehri her alanda geriye götürdüğünü ifade eden Başkan Göksu şu eleştirilerde bulundu: 5 yılda bir kilometrelik asfalt atmadı. Trafikte bekleme süresi 63 dakikaya çıktı. İstanbul’da en az otopark yapılan dönem, onun dönemi oldu. ‘Otopark sayısını 163 bine çıkardım’ diyor. Ama sadece 13 bin otopark yapmış. 2019’de devraldığında İBB’nin borcu 1,8 milyar avroydu. Şimdi 2,8 milyar avro. Şehrin en aciliyetli konularından biri deprem. İstanbul’da 1,5 milyon stresli yapı var. Bunun 650 bininin acil dönüşmesi gerekiyor. Bunun büyük bölümü zemin sıvılaşması problemiyle karşı karşıya. Geçmişte İstanbul’un yüzde 94’ünün 30 metreye kadar jeolojik etütlerini yaptık. Ama kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlamayan tek belediye İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu.

193 BİN DÖNÜŞÜMÜN SADECE 2015’İ İBB’NİN

İstanbul’da 1537 kentsel dönüşüm davası açıldı. Bunun yüzde 60’ı İBB, CHP ve Şehir Plancıları Odasından geldi. 193 bin yapı kentsel dönüşüme girdi. Bunun sadece 2015’i İBB’ye ait. Onlar da yapılmış değil, süreci başlamış sadece. 100 bin riskli konut yol kıyısında. Bunların yıkılması muhtemel afette yolların kapanması demek. 68 riskli alan var. İBB’ye merkezi bütçeden çok çılgın paralar geldi. İBB’ye aktarılan aylık miktar, Esenler Belediyesi’nin yıllık bütçesinin iki katına denk. Engellendik diyorlar ama asıl kendileri engellediler. Esenler’deki 9 projemizi durdurdular. Her sene belediye meclisine yapacağım diye aynı projeyi getirdiler ve bir şey yapmadılar. Bu yolla 266 milyar lirayı iç ettiler. Bu paralar nerede diye sorduğumda ‘Acıyorum, üzülüyorum’ diyor.

İKİNCİ SÖZEN DÖNEMİ OLUR

Ciddi odaklanılırsa deprem riskinin 10 yılda bitirilebileceğini kaydeden Göksu, İstanbul’da depremle birlikte ciddi bir su sorunu tehlikesi bulunduğunu belirtti. Göksu şunları söyledi: CHP yönetimi, beş yılda 1 metreküp temiz su kaynağı oluşturamadı. Susuzluk tehlikesi bizi bekliyor. İnsanlar anca yaşayınca hissedecek. Eğer Melen olmasaydı susuz kalmıştık. Melen’den İSKİ’ye gelen para 40 milyar lira. Beş yılda suyla ilgili bir tane adım atmadılar. Suyla ilgili bir öngörüler de yok. İSKİ’nin borcu 250 milyon liraydı. Şimdi 14 milyar lira. Suyun litre fiyatı 4 liradan 30 liraya çıktı. Belediye başkanları normalde ilk seçimde oyunu yükseltir. İmamoğlu yüzde 54’ten o yıl içinde yüzde 65’e çıktı. Bugün yüzde 40 seviyelerine inmiş vaziyetti. Eğer belediye değişmezse ikinci Nurettin Sözen dönemini yaşarız. Hatta ondan bile geriye gider.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x